2025-01-21 08:21
Jelenleg online: 5 fő
Nagykép
Nagykép
Nagykép
A Te szeress legalább egy olyan rendhagyó válogatáslemez, amely a korábbiaktól eltérő módon nem a teljes pályaív bemutatására törekszik, hanem egy olyan furcsa nosztalgikus időutazás, amelynek központjában Koncz Zsuzsa, az énekesnő áll, és az ő hangja, arca és személyisége tartja össze a produkciót. Az elmúlt hatvan év véletlenszerű állomásait egy modern, színes, időnként a képbe nem illő, máskor túl élesen beállított kaleidoszkópon keresztül tárja a közönség elé.
Nagykép
Mi Halász Judit sikerének a titka? Egyrészben a tudatosan, jól kiválasztott versek/dalszövegek, amelyekhez az igényes, letisztult és változatos zenei köntös szervesen kapcsolódik. Azonban mégis a legfontosabb maga az énekesnő személyisége, aki pillanatok alatt elvarázsolja közönségét közvetlenségével és alázatával, ugyanakkor színészi tehetségének köszönhetően kiválóan tolmácsol bármilyen helyzetet. Ha kell, akkor együttérzően szomorú, máskor önfeledten vidám, ugyanakkor, megint máskor lírai, sőt bizonyos esetekben szigorú is tud lenni, amiről persze tudjuk, hogy csak álarc, és a dal végével lehullik.
Nagykép
Az énekesnő nagyon érzékeny módon nyúl hozzá az egyes gondolatokhoz; ezeket a témákat remekül kezelve hoz belőlük létre egy-egy újabb nagylemezt. Ezek mindegyike egyedi világ, amelynek középpontjában a nyughatatlan és újabb horizontokat kereső művész áll, aki néha hajlamos arra, hogy túlírja ezeket a dolgokat, de a lehető legmagasabb szinten képes gondolatvilágát és érzéseit a segítségükkel a közönség elé tárni.
Nagykép
Nagykép
A Cranberries nevét a nagyvilág 1994-ben ismerte meg, amikor a Zombie című, az északír helyzetet kiválóan bemutató sodró rockdal sikert sikerre halmozott. A sokkoló videoklip, amelyben láthatjuk az aranyra festett Dolores-t - többek között halott gyerekek, az utcákon sétáló katonák, és bandába verődött, fegyverrel játszó fiúk társaságában - , egyszerre nyújtott sokkoló és katartikus élményt a hallgatóinak.
Nagykép
1969-at írtak a kalendáriumok, amikor egy furcsa duó jelent meg az amerikai popzenei világban. A Carpenter-testvérek kicsit régimódinak számítottak a Woodstock, a progresszív rock és a virággyermekek idején, mivel letisztult előadásmódjukkal az ötvenes-hatvanas évek vokális harmóniavilágát mentették át az új évtizedbe. A zongorista-dalszerző Richard és a virtuóz, egyedi hangorgánummal rendelkező Karen kiválóan hozták a tiszta, nem lázadó amerikai fiatalok imázsát, így kedvelőik nagy része az Egyesült Államok fehér középosztályának fiataljai és idősebbjei közül kerültek ki.
Nagykép
Ha szeretnénk jobban megismerni azt a közösséget, amely körülveszi az adott előadó személyét, érdemes figyelemre méltatni azokat a már-már archetipikusnak nevezhető személyiségeket, akiket a koncerteken, illetve a közösségtalálkozókon láthatunk.
Nagykép
Nagykép
A nyolcvanas évek végére Mike Oldfield egy újabb fordulóponthoz érkezett el zenei munkássága tekintetében. Az évtized utolsó éveire a művész kapcsolata a kiadójával megromlott, így Oldfield szeretett volna kikerülni a Virgin égisze alól, hogy egy másik kiadónál megvalósíthassa további terveit, azonban még a szerződés szerint néhány lemezt el kellett készítenie, hogy ezt véghez tudja vinni. Ennek következtében az eddigi keretek, amelyek a zenész számára biztonságot nyújtottak, ekkortájt már inkább akadályoznak tekinthetők.
Nagykép
Mit szóltak ehhez a szülők? Nos, ők érezték, hogy ebből nagy baj nem lehet, ha ez kell neki.
Arra számítottak titkon, átesik rajta, mint a bárányhimlőn, és ki fogja nőni. Néhány évvel később így is történt.
Nagykép
A Tubular Bells óta eltelt tíz év sok változást hozott Mike Oldfield művészetében. A korai évek progresszívebb hangzása szépen lassan átadta a helyét a hagyományos pop-rock kereteknek; azonban ezekben a rövidebb, slágerlistára szánt dalokban is ott rejtőzik a művész igénye arra nézve, hogy szokatlan megoldásokat rejtsen a három-négy perces szerzeményekbe.
Nagykép
Ahogy az énekesnő nyilatkozta a felvételek során, a Vadvilág nem egy szokványos Koncz Zsuzsa lemez, mivel egyszerre szólal meg modern és hagyományokat őrző módon. A nyitottabb, dinamikusabb szöveg- és zenei világ pedig nem egy adott politikai oldalhoz szól, hanem mindenkihez, aki ezekben az érdekes időkben nyitott szívvel figyeli hazánk és a világ eseményeit.
Nagykép
Keressünk néhány örökzöld melódiát, amit mindenki ismer, emellé pedig kell még néhány új dal a hóesésről, a szeretetről, a világbékéről. Hangzatos szavak kellenek, halmozzunk, ahol tudunk. Ha még profibbak szeretnénk lenni, kapjuk elő a könnycsatorna-nyitogató témákat, amelyek még jobban garantálni fogják a sikert. Egy magányos este a hóesésben, esetleg egy szirupos szerelmi dráma, amely persze happy-enddel végződik, tökéletesen illeszkedik az alapkoncepciónkhoz.
Nagykép
Az új évtized beköszöntésével egy új fejezet nyílt a zenekar számára. Annak ellenére, hogy a három részre szakadással a csapat nagy veszteségeket szenvedett, a megújult Napoleon Boulevard sikeresen folytatta működését. Barcsik Valéria, aki már korábban írt álnéven dalokat a zenekarnak, kilépett az árnyékból, és átvette a fő zeneszerzői szerepet. Az énekesnő személye azonban továbbra is kérdéses volt, hiszen Lillát nehezen lehetett pótolni, és Vali továbbra is a billentyűk mögött érezte jól magát..
Nagykép
Talán felmerülhet a kérdés, hogy miért írok zenéket ennyi féle stílusban. Általában egy szerző egy fajtát képvisel. Én azt gondolom, vagy inkább érzem, hogy egy benyomásnak, gondolatnak, vagy érzésnek nincs stílusa. Pozitív vagyok, de helyenként keresem a mélypontokat. Át is tudom élni mindkét pólust. Mivel én ezek alapján írok, nem ragaszkodom egyetlen műfajhoz sem. A lényeg, hogy hiteles legyen és akkor rendben van. Egy ember, ha kinyitja a száját, mondjon VALAMIT. Ha ecsetet fog, táncol, szobrászkodik, játszik, éli az életét, legyen valós, nem öncélú értelme. Zenészként óriási eszköztár áll a rendelkezésemre. Zenésznek lenni nagyon jó!
Nagykép
A nyolcvanas évek Magyarországa. A listákon a Neoton Família, a Dolly Roll és az Első Emelet. Azonban ez csak a felszín, hiszen virágzik az alternatív mozgalom annak ellenére, hogy az MHV legtöbbjükben nem lát fantáziát. Az akkoriban már legendásnak tekinthető Solaris zenekart megkeresi egy fiatal, szőke lány, aki énekelni szeretne, és ez a találkozás vezet el az évtized egyik legszokatlanabb zenei formációjához, amelyet a közönség Napoleon Boulevard-ként ismer.
Nagykép
Péter részéről lánykérés lett. Nem szokványos. Kaptunk ajándékba az anyukájától egy gyönyörű utat Izraelbe. Egy hetes keresztény zarándokút volt, elég szoros időbeosztással, idegenvezetéssel. Nem mindennapi ajándék, nem is reagáltam rá mindennapian. Egy reggeli alkalmával két vajas pirítós között megkérdeztem a kedvesem, hogy nem akarjuk-e, hogy ez az út legyen a nászutunk? Aranycsillag teljesen zavarba jött, a pirítóstól majdnem megfulladt, de életveszélyt meghazudtoló elszántsággal kikapta a vázában levő egyhetes, kissé fonnyadt rózsát, és elém térdelt. „Valeska, leszel a feleségem?” Hiába, egy úr, a legváratlanabb helyzetekben is úr marad. Lettem a felesége.
Nagykép
Nagykép
Ha nem ismerném magam, azt mondanám, nagyon egoista dolog az embernek saját magával riportot csinálni. De aki igazán ismer, az tudja, hogy egész eddigi múltamban, ahol csak lehetett, kerültem a felhajtást magam körül. Sokan csináltak már riportot velem, legtöbben jó szándékkal, így nem is szeretném felülírni a munkájukat. Több alkalommal előfordult, hogy nagyon tájékozatlanok voltak, ezért a standard kérdéseket tették fel: „mik a terveid”, vagy nagyon leszűkítve kérdeztek az adott produkcióval kapcsolatban, aminek épp a részese voltam.
Nagykép
A szocializmus idején Csehszlovákiában Marta Kubišová vált az ellenállás egyik fontos szimbólumává a hatvanas évek végén. A csinos, barna hajú, mély hangú énekesnőnek a Prágai Tavaszban való aktív részvételért, valamint rendszerkritikus dalai miatt a hetvenes évek elején teljesen ellehetetlenítették további karrierjét. Azonban a közönség továbbra is kitartott a tiltott énekesnő mellett, ezt legjobban a Bársonyos Forradalom bizonyította, mikor százezrek énekelték Martával a szabadság dalát a prágai Vencel téren.
Nagykép
Cikksorozatunk első és második részében az ABBA felemelkedését, valamint szárnyalását ismerhettük meg az első hat stúdióalbum segítségével, jelen cikkünk témája viszont az, hogy boldogult a zenekar a nyolcvanas évek megváltozott keretei között.
Nagykép
Nagykép
Nagykép
Nagykép
Az 1993-as Real egy új, rockosabb Belindát mutat be. Egy őszinte, életrajzi elemekből felépülő szövegvilág bontakozik ki az itt hallható tíz dalból. A hangszerelés megelőlegezi a későbbi női alternatív rockhullámot, amely majd Sheryl Crow és Alanis Morrisette vezényletével indul el hódító útjára. A gitárrock és a loopok kombinációja akkortájt még szokatlannak és egyedinek számított. Az énekesnő nemcsak dalszerzőként, hanem producerként is kiveszi a részét a munkálatokból.
Nagykép
Bizonyára a kedves olvasóink közül sokan járnak koncertekre, színházba, egyéb előadásokra. Gondoltak már arra, hogy amikor felgördül a függöny vagy felcsendülnek az első akkordok, vajon mi zajlik a kulisszák mögött? Nos, ebben a rovatban Önök is bepillanthatnak a közönség számára nem látható, izgalmas világba. Előadók mesélnek magukról és művészetükről, és természetesen az őket kiszolgáló kollégák is megszólalnak.
Nagykép
Hogy ismert volt-e a citera a Magyar régmúltban, azt nem is lehet tudni. A szó ismert, de elképzelhető, hogy más hangszert takart. A mai értelemben vett Magyar citera inkább a nyugati, északnyugati kultúrákból érkezett hozzánk. Meg vagyok győződve arról, hogy őseink ismertek hasonló hangszereket, ezért asszimilálódott könnyen, sőt, Magyarrá vált nálunk.
Nagykép