2025-01-21 13:25
Jelenleg online: 31 fő
Kedvelj minket a Facebookon!
1837 szentestéjén, 10 óra 43 perckor hangos sírás rázta meg a Miksa bajor herceg müncheni palotájának központi szárnyát. Megszületett harmadik gyermeke: egy lány! A herceg boldog volt – a lánygyermekeket jobban szerette, mint a fiúkat. A kislány a Wittelsbach Erzsébet Amália Eugénia nevet kapta. Nemcsak a szülei, de mindenki más is rendkívül szerencsés előjelet látott abban, hogy a kicsi fogacskával a szájában, szenteste jött világra, ami ráadásul vasárnapra esett. Úgy tartották, hogy nagy dolgokat fog majd véghezvinni. A királyné születésnapja alkalmából fogadjátok szeretettel az alábbi kis anekdotát, amely a müncheni nép körében terjedt el.
Állítólag lánya születésének a másnapján Miksa herceg, aki szeretett álruhában jótékonykodni, végigjárta München legszegényebb részeit, ahol találkozott egy asszonnyal, aki hatalmas zsákja súlya alatt görnyedezett.
—Dicsértessék a Jézus Krisztus! – köszöntötte az asszony az előkelő férfit.
—Mindörökké Ámen – felelte a herceg – Miért cipel áldott karácsony estéjén ekkora nagy terhet?
—Elmondom én kegyelmednek! A szegény gyermekeim nem kapnak karácsonyi ajándékot, gallyakat gyűjtöttem legalább, hogy jó meleg legyen a szobában.
—Nagyon helyes – felelte a herceg – Én már kaptam ajándékot, a szenteste született lányomat, Lizit. Szeretném, ha Ön is osztozna az én boldog karácsonyomban.
Franz Hanfstaengl: Miksa bajor herceg (Forrás: Bajor Állami Könyvtár). Joseph Karl Stieler: Ludovika bajor királyi hercegnő és Miksa bajor herceg eljegyzési képe (Forrás)
Ezután feljegyezte az asszony nevét és címét. Hazatérve küldött két szolgát hozzá fejedelmi ételekkel töltött, nagy kosarakkal felpakolva. Miközben a hálás asszony kiürítette a kosarak tartalmát, talált bennük két, pénzérmékkel teli borítékot.
Azt nem tudjuk, hogy 1837 karácsony éjjelén valóban végigjárta-e München szegény részeit Miksa herceg, azt viszont igen, hogy gyakran tett ehhez hasonló, segítő célú látogatásokat. Számos történet maradt fenn a nép körében arról, hogyan jótékonykodott a herceg álruhában, a szegény bajor nép körében. (Miksa eleinte sokat nevezte Lizinek Erzsébetet, akit kisebb-nagyobb családi körben Sisinek becéztek.)
Miksa herceg karácsonyi jótékonykodásáról szóló párbeszédet az alábbi könyv alapján írtam: Clara Tschudi – Empress Elizabeth, Empress of Austria and Queen of Hungary című, 1901-ben megjelent bibliográfiája.
Színes kép: Erzsébet testvérével, Károly Tivadarral (forrás). Müncheni palota - további képek ITT. Ludovika hercegné Sisivel (bölcsőben), Ilonával és Lajossal
Erzsébet királyné források alapján feldolgozott, új biográfiája (a fenti anekdota nem része a könyvnek). Az írás először a Patreonon (Erzsébet királyné exkluzív) jelent meg, 2020 decemberében.
Káli-Rozmis Barbara - Erzsébet királyné és a magyarok – Barátság vagy szerelem?
Erzsébet királyné családi-baráti körben ünnep idején – 2022. december 15. Erzsébetligeti Színház