2024-11-21 10:07
Jelenleg online: 38 fő
Kedvelj minket a Facebookon!
Manapság egyre több idegennek tűnő szó vesz bennünket körül, melyek hallatán talán jobbra-balra kapkodjuk a fejünket. És hogy miért írtam azt, hogy idegennek tűnő? A cikkből megtudhatod.
Ki is az a coach? Mivel foglalkozik egy coach?
(Kép forrása) A coachot sokan edzőként fordítják magyarra. Engedjétek meg, hogy egy személyes kedvenc idézetemmel, Péter Szabó szavaival élve adjak Nektek ízelítőt arról, hogy ki is az a coach, és hogy mit is csinál egy coach:
„A coach egy jó képkeretező. Rembrandt mondta, hogy a pályafutása során könnyebb volt megfesteni a képeket, mint megtalálni a megfelelő keretet hozzá. Egy képet bekeretezni oly módon, hogy a kép sugározza magából, miért is festették; az az igazi kihívás. Coach-ként egy keretet kell létrehoznunk az eredményközpontú kérdéseknek, a megerősítő visszajelzéseknek, az állandó figyelemnek és a hasznos értékelésnek. A keretezővel közös vonása a coachnak, hogy soha nem vesz részt a kép megfestésében.”
A coach tehát nem valamiféle újkeletű csodabogár, épp ellenkezőleg. A coach szaktudásával (figyelmével, kérdéseivel, hasznos összefoglalásaival) támogat Téged célod elérésében, viszont a képért Te magad vagy a felelős.
Egy coaching folyamat során rengeteget tanulhatsz önmagadról, növelheted tudatosságodat, ezáltal hatalmas eredményeket, előrelépést érhetsz el.
Mikor érdemes felkeresnem egy coach-ot?
Ha mindezek után felkeltette az érdeklődésedet a coaching, joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy mikor és milyen élethelyzetekben lehet hasznos számodra coach-hoz fordulni. Példaként íme néhány élethelyzet, amikor előnyös lehet számodra, ha felkeresel egy coach-ot: (Kép forrása)
Ezeken túl természetesen adódhatnak más olyan élethelyzetek is, amikor mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert.
A megfelelő szakember azonban biztosan el fogja Neked mondani, hogy milyen helyzetekben lehet számodra hasznos a coaching, és fel fogja rá hívni a figyelmed, hogy mely helyzetekben érdemes pszichológushoz, esetleg pszichiáterhez fordulnod.
Honnan tudom, hogy jó szakembernél vagyok-e?
Természetesen nagyon fontos a megfelelő szakmai tudás és az előképzettség. Hazánkban egyre több iskola foglalkozik coachképzéssel. A megfelelő szakember kiválasztásánál az iskolákon túl, nagyon fontos a szimpátia. Ha érzed, hogy a coach figyelme maximálisan rád irányul, őszinte érdeklődést mutat feléd, kérdéseivel ösztönöz, és hagyja Neked, hogy megfesd a saját képed, akkor biztosan jó helyen jársz.
Ha felmerült benned kérdés a coachinggal kapcsolatban, az alábbi emailcímen jelezd: coaching@tumag.hu
A cikk folytatása itt olvasható: A változás kulcsa a kezedben van
Misinszki-Szabó Julianna