2024-12-21 17:50
Jelenleg online: 42 fő
Császári látványosságok Bécsben
Káli-Rozmis Barbara írása
Császári látványosságok Bécsben
Császári látványosságok Bécsben
A Belvedere Palotát a világ legjelentősebb múzeumai között tartják számon, és egyben az egyik legelső nyilvános múzeum is. 1776-ban Mária Terézia és a fia, a későbbi II. József úgy döntöttek, hogy a felvilágosult abszolutizmus jegyében a császári kollekció gyűjteményét megnyitják a tömegek számára.
Császári látványosságok Bécsben
A császári lakosztályok a Schönbrunni Kastélyban
Erzsébet menyasszonyként, 1854 április végén érkezett a Schönbrunni Kastélyban, ez volt az első hely, ahol Bécsben tartózkodott. A császár maga nyitotta ki a hintó ajtaját, amelyben imádott Sisije utazott, majd szintén ő vezette be a pompás nyári rezidenciába. Ezután az úgynevezett „nagy szalonban” egy szigorú ceremónia keretében mutatták be a leendő császárnénak az udvarhölgyeket, többek között az idős Esterházy Vincéné, Liechtenstein Zsófia hercegnőt, aki Ferenc József anyjának bizalmasa volt...
Császári látványosságok Bécsben
A bécsi Lainzi Vadaspark egykor a Habsburg család vadászterülete volt, a XI. század óta híres remek vadállományáról. Ferenc József 1881 nyarán döntötte el, hogy még egy rezidenciát épít Bécsben, mégpedig a vadaspark területén. A Hofburg volt a mindenkori császári család hivatalos “téli” rezidenciája, a Schönbrunni Kastély pedig a hivatalos “nyári”. A császár most egy olyan házat akart, amely kötetlenebb, barátságosabb, mégis a fővárosban van, ráadásul nem messze az előbb említett két rezidenciától.
Császári látványosságok Bécsben
Mária Ludovika magyar királyné
A köztudattal ellentétben nem Sisi volt az, aki a Hofburg első fürdőszobáját építtette. Egy 1826-os leltári feljegyzésben olvasható, hogy újjáépítették II. Ferenc császár harmadik feleségének, a politikai életben aktív részvételt vállaló Mária Ludovika osztrák császárnénak és magyar királynénak 1810-12 környékén elkészült fürdőszobáját. Mária Ludovikáról, Mária Terézia császárnő francia származású unokájáról csak nagyon keveset tudunk, mi, magyarok, de érdemes néhány szót ejtenünk róla.
Császári látványosságok Bécsben
Az udvari élet valamelyest kötetlenebb volt Schönbrunnban mint a Hofburgban, azonban itt is szigorú szabályok határozták meg a mindennapokat. A Schönbrunni Kastély amellett, hogy a császári család nyári rezidenciájául szolgált, reprezentatív célokat is betöltött. Jól tükrözi eme kettős funkciót a fényűző, nagyszabású termek és a visszafogott eleganciával berendezett császári magánlakosztályok eltérő stílusa. (...) Erzsébet egészen fiatal korától kezdve, bárhol is megjelent, a figyelem középpontjába került.
Császári látványosságok Bécsben
„A jó császár tulajdonképpen átjáróházban lakik.” - mondta Ferenc József. A Hofburg struktúrájának ismeretében nincs mit csodálkoznunk azon, hogy Erzsébet császárné olyan kevéssé érezte itt jól magát. Természetesen rossz közérzetéhez és a gyakori köhögőrohamaihoz nagyban hozzájárult anyósa, Zsófia főhercegné irányában tanúsított viselkedése is.
Császári látványosságok Bécsben
A főhercegné nem titkolt szándéka az is volt, hogy a grófné a nevelőnő szerepét töltse be a kis Sisi mellett, valamint folyamatosan jelentést tegyen a császárnéról. Erzsébet két fiatalabb udvarhölgyet is kapott: Pauline Bellegarde és Ernestine von Lamberg grófnőket, akiket szimpatikusnak talált, de Zsófia már az elején leszögezte, hogy „semmilyen személyes kapcsolatot nem szabad tartania ezzel a két fiatal nővel".